İlgili kurallar gereği "Telsiz Jurnali" gemide bulunmalıdır. Telsiz jurnali köprü üstünde tutulmalıdır. Yetkili herhangi bir kişi tarafından yapılacak kontrol için hazır bulundurulmalıdır.

Telsiz Jurnalinin Doldurulması

Jurnal A,B,C adında üç bölüme ve bir EK bölüme ayrılmıştır.  Her bir bölümü doldurmadan önce lütfen aşağıdaki kısımları dikkatlice okuyunuz.

Bölüm A : Gemiye ait bilgiler

Bölüm A : Gemiye ait bilgiler

  • Telsiz ruhsatının ayrıntılarını ve geminin gerekli tüm özelliklerini giriniz.
  • Eğer sahilden bakım tercih edilmişse, bakım servisi şirketi (veya şirketlerinin) ayrıntılarını dahil, telsiz cihazlarının elverişliliğini sağlayan methodları yazınız.

Bölüm B : Personel Bilgileri

Bölüm B : Personel Bilgileri

Gemideki ehliyetli (REO1, REO2, GOC) personelin ayrıntılarını yazınız. Kural 16(1)'e göre bir tehlike olduğu takdirde telsiz haberleşmesinden birince derece sorumlu, kaptan tarafından belirlenen ehliyetli personeli açıkça gösteriniz.

Bölüm C : Kayıtlar

Bölüm C : Kayıtlar

Bu bölüm telsiz cihazının çalıştırılmasına ait günlük kayıtları kapsar. Jurnalin bu kısmına ait kayıtlar iki kopya olarak hazırlanmalıdır. Özet olarak şunları içermelidir;

  • Tehlike, acelelik ve emniyet trafiği ile ilgili haberleşmelerin özeti. Buna tarih ve zaman, gemilerin ayrıntıları ve mevkileri dahil edilmelidir.
  • Telsiz servisi ile temas kurulduğunda önemli olayların bir kaydı, örneğin cihazda bozulma ve ciddi arıza.
  • Günde en az bir defa geminin mevkisi. Geminin mevkisi, eğer uygunsa enlem ve boylama alternatif olarak coğrafik bir noktaya nisbi olarakta verilebilir.
  • Cihazlarda yapılan testlerin ve kontrollerin ayrıntıları.

Bölüm C

Bölüm C

Jurnalin tutulmasıyla ilgili notlar

Kaptan, jurnali tutacak ve cihazların testlerini ve kontrollerini kural 15(7)'de ve çizelge 2 ve 3'te açıkça belirtildiği şekilde yapacak bir veya birden fazla personeli atamalıdır, genelde bu kişiler kurallar göre tehlike ve emniyetle ilgili telsiz haberleşmeleri için yetkili kişilerdir.

Noutex, EGC, NBDP veya uydu telex yoluyla alınan tehlike ve aktarılmış tehlike haberleşmeleri alındığında jurnale kaydedilmeli ve jurnale tarih sırasına göre listelenmelidir. Hava raporlarının ve seyir uyarılarının yazılı kopyalarının saklanmasına gerek yoktur fakat alındıları jurnale not edilmelidir.

Günlük, haftalık ve aylık testler ve cihazların ve yedek güç ünitesinin kontrolleri EK'te belirtildiği gibi yapılmalı ve jurnale kaydedilmelidir. Cihazın çalışma yeteneğinin basit bir özeti test sırasında bağlantı kurulan istasyonun adıyla birlikte yazılmalıdır. Herhangi bir telsiz cihazının tam olarak çalışmadığı görülürse, derhal yetkili tarafından kaptan haberdar edilir, eksikliğin ayrıntıları jurnale kaydedilir.

Jurnalin kontrolü

Kaptan jurnali kontrol etmeli ve hergün yazılanları imzalamalıdır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları