Deniz ortamına kazara dökülen petrolün akıbeti kazara dökülen miktar, petrolün başlangıçtaki fiziki ve kimyasal özellikleri, hakim iklim ve deniz koşulları ve petrolün denizde kalıp kalmadığı veya kıyıya vurup vurmadığı gibi etkenlere bağlı olmaktadır.

1. Hava etkisiyle aşındırma süreçleri bilinmelidir

Hava etkisiyle aşındırma süreçleri bilinmelidir

Kazara döküldüğünde petrol hava etkisiyle aşınmaya başlamaktadır ve fiziksel ve kimyasal özellikleri zamanla değişmektedir.

2. Yayılma, buharlaşma, dağılma ve sütsüleşme ilk aşamalardır.

 Yayılma, buharlaşma, dağılma ve sütsüleşme ilk aşamalardır.

 Yayılma, buharlaşma, dağılma ve sütsüleşme kazara dökülmenin ilk aşamaları boyunca en önemlileri olmakla birlikte çökelme ve biyolojik bozunma petrolün nihai akıbetini tespit eden uzun vadeli süreçlerdir.

3. Yayılma, buharlaşma, dağılma ve sütsüleşmeye etki eden etmenler

 Yayılma, buharlaşma, dağılma ve sütsüleşmeye etki eden etmenler

Bu süreçlerin ortaya çıkma hızı hava koşullarına ve petrolün özgül ağırlık, uçuculuk, akışmazlık ve akma noktası gibi özelliklerine bağlı olmaktadır.

4. Her sürecin etkisi farklıdır

Her sürecin etkisi farklıdır

Buharlaşma ve dağılma petrolün deniz yüzeyinden kalkmasından sorumluyken sütsüleşme mevcudiyetini devam ettirmesine ve kirletici maddenin hacminde bir artışa yol açmaktadır.

5. Petrol Grubunun Özelliklerini Bilmelisiniz.

Petrol Grubunun Özelliklerini Bilmelisiniz.

Bir petrolün olası akıbeti ve davranışının anlaşılması, müdahale seçeneklerinin en iyi hale getirilmesine olanak sağlamaktadır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları