ADB ( amatör denizci belgesi) 24 metreye kadar tekne ehliyetini nasıl alacağınızı bu yazımızda bulabilirsiniz. Kulaktan kulağa yayılan çok zor kurs olmadan geçilmez 700₺ 1500₺ maliyeti var söylemlerine aldanmayın. Niyetine girin ve gidip belgenizi alın cebinizde dursun.

Maliyet 

  • 100₺ sağlık raporu
  • 75₺ sınav harcı
  • 32₺ ehliyet kart parası

Toplam 207₺ ve sınava gireceğiniz yere gitmek.

Kısaca özetleyerek anlatacağım.

İlk olarak devletin amatör denizci eğitim sistemine kaydolun buradaki eğitimleri ve bu eğitimleri pekiştiren 24 bölümlük ders ve sınavları çalışıp geçmeniz lazım.

Adresi :https://ades.udhb.gov.tr/

Bunun sonunda size sınav katılım belgesi verecek sistem.

İkinci aşama sağlık raporu göz ve kulak tan amatör denizci belgesi alabilir yazan ve prosedürü bilen bir hastaneden alacağınız sağlık raporu. Biz Bursa hayat hastanesinden aldık ama Gemlik devlet hastanesinde veriyormuş her 2 hastanede de 100₺ fiyat aynı. Dikkat etmeniz gereken bu rapor 4 ay geçerli bu süre zarfında sınava girip geçmelisiniz. Yoksa rapor geçersiz oluyor.

Üçüncü aşama ziraat bankasına 75₺ lik sınav harcını yatırmak

Dördüncü aşama devlete ait Gss'ye ( gemi adamları sınav sistemi)  kaydolmak.

Adresi: http://gss.gasm.gov.tr/

Bu sisteme kaydolunca buraya gerekli adres, fotoğraf ,iletişim ve ilk 3 aşamada elde ettiğiniz;

  • Sınav katılım belgesi
  • Sağlık raporu
  • Sınav harcı dekontu

Belgelerini sisteme yüklemek gerekiyor.

Yüklendikten sonra sınava katılmak istediğiniz liman başkanlıklarına bağlı sınav salonları listesinden size yakın olandan boş bir tarihe randevu aldınız mı buradaki işimizde bitmiş oluyor.

Beşinci aşamada aldığınız randevu tarihinde sınava girip yaklaşık 650 soru içerisinden size sorulacak 50 sorunun 30 ve üzerinde doğru yanıtlayarak 60 puan dan fazla aldığınızda belgeyi almaya hak kazanacaksınız.

Altıncı aşama sınavınız olumlu geçti ise hemen Halk bankasına 32 ₺ olan kart parasını yatırıp liman başkanlığına geçerek ADB belgenizi almak.

İşlemler bu şekilde yürüyor.

Ben ve kardeşim fırsat bulamadığımızdan cuma günü randevusunu  aldığınız sınava Perşembe günü akşamı 3-4 saat çalışıp cumada Çanakkale liman başkanlığına giderken yolda arabada yaptığınız tekrar ile sınavdan geçer not aldık.

Herkes için hayırlısı olması dileğiyle düşünen arkadaşlara başarılar.

Emre Gül

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları