Pasifik'teki iki hafta süren son testlerden sonra, Okyanus Temizleme Projesi, Büyük Pasifik Çöp alanına doğru ilerlemek ve plastikleri temizlemeye başlamak için gerekli izinleri aldı

Pasifik Testleri, sistemin gerçek hayat koşullarında sistemin dayanıklılığını ve performansını doğrulamak için önemli bir adımdı.

 System 001, aşağısına bağlı üç metrelik bir eteğe sahip ve 600 metre uzunluğunda U şeklinde yüzen bir bariyerinden oluşmaktadır. Rüzgar ve dalgalar tarafından hareket ettirilerek, önündeki plastik kalıntıları pasif olarak yakalayıp yoğunlaştıracak şekilde tasarlanmıştır.

 Denemeler sırasında sistemin U-şekilli kurulumu gerçekleştirildi ve sistem su yoluyla yeterli hıza ulaştı, bu da sistemin çöpleri yakalamak için plastikten daha hızlı hareket ettiği anlamına geliyordu.

 Ayrıca, rüzgarın ve dalga yönünün değiştiği ve sabit durumdaki etkili bir açıklığa kavuştuğu zaman yön değiştirme kabiliyetini de kanıtladı ki bu sistemde plastiğin yakalanması ve muhafaza edilmesi için çok önemlidir. 

Son olarak, testin sonunda sistemde önemli bir hasar tespit edilmedi ve sistemin nihai varış noktasına olan yolculuğunu sürdürmesine yol açıldı. 

Maersk Tedarik Hizmetleri'nin Maersk Fırlatıcısı, büyük temizleme işlemine başlamak için Sistem 001'i Pasifik'in daha da içlerine doğru sürükleyecek. 

Sistem, Hawaii ve Kaliforniya'nın ortasında yer alan dünyanın en büyük okyanus plastiği birikim bölgesi olan Büyük Pasifik Çöp Alanı’na ulaşmak için 800 km yol kat etmelidir. 

Her şey planlandığı gibi giderse, Okyanus Temizleme ekibi, bölgeye vardıktan sonra 6 ay içinde  ilk plastiğin toplanıp karaya getirilebileceğini tahmin ediyor. Başarılı olunca ve finansman mevcutsa, kuruluş, önümüzdeki iki yıl boyunca Büyük Pasifik Çöp Alanı’na odaklanan yaklaşık 60 sistemden oluşan bir filoyu görevlendirmeyi amaçlamaktadır

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları