Profesyonel ve meslekten olmayan kurtarıcıların ani kalp durması yaşayan hastaları yaşatmak için ilk adım olarak göğüs kompresyonlarını uygulamalarını öneren dernek, CPR'ın ABC protokolünün (Havayolu-Solunum-Kompresyon) artık CAB (Kompresyon-Havayolu-Solunum) olarak uygulanması gerektiğini söyledi.

AmerikanKalp Derneği Acil Kardiyovasküler Tedavi (ECC) Komitesi'nin başkanı ve dernek kılavuzlarının yazarı Doktor Michael Sayre, "40 yıldan uzun bir süredirCPR eğitimlerinde, insanlara hastanın başını geriye doğru eğip, burnunu sıkarakağzına solunması ve daha sonra da göğüs kompresyonları yaparak hava yollarını açmasını söyleyen CPR’ın ABC protokolüne vurgu yapılmıştır. Bu yaklaşım,vücutta oksijen bakımından zengin kan dolaşımını sağlamak için gerekli olan göğüs kompresyonlarının başlatılmasında önemli gecikmelere neden oluyordu.Sıralamanın yetişkinler ve çocuklar için A-B-C'den C-A-B'ye değişmesi tüm kurtarıcıların hemen göğüs kompresyonlarına başlamasına izin veriyor." dedi.

Dernek önceki kılavuzlarda, CPR'a başlamadan önce normal solunum için bakmayı,dinlemeyi ve hissetmeyi öneriyordu. Şimdi ise yanıt vermeyen ve normal nefes almayan kişilerde derhal kompresyona başlanılması gerektiği söyleniyor 

Kalp durması yaşayan tüm hastaların göğüs kompresyonuna ihtiyacı vardır. Kalp durmasının ilk birkaç dakikasında, hastalar akciğerlerinde ve kan dolaşımlarında bir miktar oksijene sahiptirler, böylece CPR'a göğüs kompresyonları ile başlamak, bu kanı hastanın beynine ve kalbine daha hızlı pompalayabilir. Araştırmalar, CPR'a hava yolunu açarak başlayan kurtarma ekiplerinin göğüs kompresyonlarına başlamasının, CPR'a göğüs kompresyonları ile başlayan kurtarma ekiplerine göre 30 saniye kadar daha uzun sürdüğünü göstermektedir.

 CPR protokolündeki değişiklik yetişkinler, çocuklar ve bebekler için geçerlidir ancak yeni doğanları kapsam dışında bırakmaktadır 

Temel olarak 2005’teki son AHA resüsitasyon kılavuzundan bu yana yayınlanan araştırmalara dayanan diğer tavsiyeler:

1  Kurtarıcılar CPR sırasında, göğüs kompresyonlarını biraz daha hızlı ve dakikada en az 100 kez yapmalıdır.

2  Kurtarıcılar göğsün içine doğru daha kuvvetli bastırmalıdır, kompresyon yetişkinlerde ve çocuklarda en az iki inç (5 cm), bebeklerde ise 1,5 inç (3,5 cm) olmalıdır.

3  Her kompresyondan sonra, kurtarıcılar başlangıç pozisyonuna geri dönebilmesi için göğsün üstüne yaslanmaktan kaçınmalıdır.

4 Kurtarıcılar göğüs kompresyonlarını durdurmaktan ve aşırı havalandırmadan kaçınmalıdır.

5  911 merkezlerinin tümü, kalp durması şüphesi olduğu zaman göğüs kompresyonlarının başlatılması için telefonla talimatlar vermelidir. 

Amerikan Kalp Derneği Başkanı Dr. Ralph Sacco, "Ani kalp durması, ABD'de her yıl yüz binlerce kişinin hayatını kaybetmesine sebep oluyor ve Amerikan Kalp Derneği’nin kılavuzları milyonlarca insanı hayat kurtarma teknikleri konusunda eğitmek için kullanılmıştır. Başarımıza rağmen, kılavuzların arkasındaki araştırma bize daha fazla insanın ani kalp durması mağdurlarını tedavi etmek için CPR yapması gerektiğini ve CPR kalitesini, kurtarıcının profesyonel veya eğitimsiz olmasının belirlediğini söylüyor.” dedi.

 Amerikan Kalp Derneği, 2008'den bu yana, eğitimsiz kişilere, aniden yere yığılan yetişkin hastalar için nefes vermeden sadece ellerini kullanarak CPR yapmalarını tavsiye ediyor. Sadece eller kullanılarak yapılan CPR adımları basit: 911'i arayın ve profesyonel yardım veya bir AED (otomatik eksternal defibrilatör) gelene kadar göğsün ortasına sert ve hızlı bir şekilde bastırın.

CPR ve ECC kılavuzları, özellikle yetişkinlerde, çocuklarda, bebeklerde ve yeni doğanlarda ani kalp durması gibi acil kalp-damar hastalarının tedavisi için bilime dayalı olarak oluşturulmuş tavsiyelerdir. Amerikan Kalp Derneği, ilkresüsitasyon kılavuzunu 1966 yılında yayınlamıştır.

 2010 yılı, Kouwenhoven, Jude ve Knickerbocker'ın kalbi duran hastaların göğüs kompresyonları sonrası hayatta kaldığını belgeleyen ve bu alanda çığır açan çalışmasının 50. yılıdır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları