IMO, Afrika, Asya, Karayipler, Latin Amerika, Orta Doğu ve Pasifik Adalarında denizcilik sektöründeki kadınlara yönelik yedi bölgesel dernek oluşturulmasını desteklemiştir. "Denizcilik Topluluğunda Kadınları Güçlendirmek" temasının seçimi, denizcilik programındaki IMO kadınlarına yenilenmiş bir odaklanma ve 2019 boyunca SKH 5'in hedeflerine ulaşılmasını sağlayacaktır.

"Denizcilik Topluluğunda Kadınları Güçlendirmek", 2019 için Dünya Denizcilik Günü teması olarak seçilmiştir. Bu, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKH'ler) doğrultusunda toplumsal cinsiyet eşitliği bilincinin arttırılması ve dünyanın dört bir yanındaki kadınların denizcilik sektörüne önemli katkılarını vurgulamak için bir fırsat sağlayacaktır.

 IMO Genel Sekreteri Kitack Lim'in önerisiyle, Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) Konseyi, IMO Genel Merkezi'nde gerçekleşen 120. oturum toplantısında temayı onayladı.

 Bay Lim “IMO, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine (SKH'ler) ulaşmaya yardımcı olmak için güçlü bir inanca sahiptir ve kadınların hem kıyı temelli hem de denizaşırı yayınlara katılımlarını desteklemeye devam etmektedir. SKH 5 kapsamında belirtilen hedefler doğrultusunda: 'Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayın ve tüm kadınları güçlendirin ”dedi.

 Denizcilik sektörü tarihsel olarak erkek egemen bir endüstri olmasına rağmen, IMO endüstrinin ilerlemesine yardımcı olmak ve kadınların yirmi birinci yüzyıldaki beklentilerine uygun bir temsil elde etmesine yardımcı olmak için büyük bir çaba harcıyor. Bu çalışma, IMO'nun otuzuncu yılında olan cinsiyet ve kapasite geliştirme programı sayesinde olmuştur.

 1988'de birkaç denizcilik eğitim kurumu kapılarını kız öğrenciler için açtı. IMO, Denizcilik Sektöründe Kadınların Entegrasyonu olarak bilinen küresel bir programı başlatan Birleşmiş Milletler ihtisas ajanslarının öncülüğünü yapıyordu. Çeşitli aşamalardan geçirilerek, denizcilik sektöründe kadınlara yönelik denizcilik eğitimi ve istihdam olanaklarına erişimin sağlanması için alınan kararlarla, toplumsal cinsiyet boyutunu IMO'nun politika ve prosedürleriyle birleştirmek için kurumsal bir çerçeve oluşturdu.

 Bay Lim, “Bugün IMO'nun, yeni adıyla, Denizcilikte Kadınlar programı güçleniyor. Kadınları güçlendirmek;dünya çapında ekonomiyi ilerletmekte, büyümeyi ve gelişmeyi hızlandırmakta ve küresel denizcilik topluluğunda güvenli, emin, temiz ve sürdürülebilir bir denizcilik için çabalayan bizlerin yararına olmaktadır ”dedi.

 IMO'nun küresel eğitim enstitüleri, Dünya Denizcilik Üniversitesi (WMU) ve Uluslararası Denizcilik Hukuku Enstitüsü (IMLI) kadın mezunları bugün deniz yöneticileri ve karar vericiler olarak çalışıyorlar. Yeni kadın çalışanları cesaretlendirmede rol model olarak olumlu bir etkiye sahiptirler. IMO ayrıca, gelişmekte olan ülkelerde, sadece denizcilik sektöründeki kadınlara yönelik olan üst düzey teknik eğitime erişim olanağı sağlayarak bu çalışmanın güçlenmesini desteklemektedir.

 IMO, Afrika, Asya,Karayipler, Latin Amerika, Orta Doğu ve Pasifik Adalarında denizcilik sektöründeki kadınlara yönelik yedi bölgesel dernek oluşturulmasını desteklemiştir. Bu bölgesel ağlara erişim, üyelere cinsiyet sorunlarını tartışmak için bir platform sağladı ve dünya çapında deniz haberleşmesinin önemli bir aracı oldu. Bunlara ek olarak, IMO çalışmalarının daha iyi uygulanmasını sağlamıştır.

 "Denizcilik Topluluğunda Kadınları Güçlendirme" temasının seçimi, denizcilik programındaki IMO kadınlarına yenilenmiş bir odaklanma ve 2019 boyunca SKH 5'in hedeflerine ulaşılmasını sağlayacaktı

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları