Dünyadaki 10 En Büyük Konteyner Taşımacılık Şirketi'nin aşağıdaki listesi, her bir şirket için filosunun 20 fit konteyner eşdeğer birim (TEU)kapasitesi ve konteyner gemisi sayısına göre sıralanmıştır. Gemilerin sayısı,toplam sahip olunan gemilerin ve kiralanan gemilerin toplamıdır. Dünyanın toplam kapasitesinin %83.5'ini temsil eden 17.274.462 TEU'luk bir kapasiteye sahiptirler.

1. Mediterranean Denizcilik Şirketi (MSC)

Mediterranean  Denizcilik Şirketi (MSC)

Mediterranean Denizcilik Şirketi (MSC), konteyner gemisi kapasitesi açısından dünyanın en büyük ikinci nakliye hattıdır. Özel bir şirket olarak, bağımsız taraflarca onaylanmış yıllık raporları yayınlama yükümlülüğü yoktur;Sonuç olarak, MSC'nin kendisi hakkında bıraktığı veriler doğrulanabilir değildir. Aralık 2014 sonu itibariyle MSC, 2,435,000 TEU kapasiteli 471 konteyner gemisi işletmektedir. Cenevre merkezli şirket, dünyanın tüm büyük limanlarında faaliyet göstermektedir. MSC’nin en önemli limanı Belçika’daki Antwerp’tir. MSCC ruises, şirketin tatil yolculuklarına odaklanmış bir bölümüdür.

2. A.P. Moller-Maersk Grubu

A.P. Moller-Maersk Grubu

A.P. Moller – Maersk Grubu (Danimarka: A.P. Møller-Mærsk),taşımacılık, lojistik ve enerji sektörlerinde faaliyet gösteren Danimarkalı bir şirkettir ve Maersk 1996’dan beri dünyanın en büyük konteyner gemisi ve tedarik gemisi operatörüdür. Maersk, 130 ülkede iştirakleri ve ofisleri bulunan ve yaklaşık 88.000 çalışana sahip, Kopenhag merkezli bir şirkettir.

Eylül 2016'da Maersk Grubu, iki ayrı bölüme ayrıldığını duyurdu: ulaşım ve lojistik& enerji. Şirketin piyasa değeri 2017 yılı itibariyle 35 milyar ABD dolarıdır

3. CMA CGM Grubu

CMA CGM Grubu

CMA CGM Denizcilik Grubu, bir Fransız konteyner taşımacılığı ve denizcilik şirketidir. 150 farklı ülkede 420 liman arasında 200 nakliye rotası kullanan, dünya çapında lider bir nakliye grubudur. Ana merkezi Marsilya'da ve Kuzey Amerika'daki merkezi Norfolk, Virginia’da bulunur.

Şirketin ismi, açılımı “Deniz Taşımacılığı Şirketi - Genel Denizcilik Şirketi” olarak yapılan bir kısaltmadır.

4. COSCO Denizcilik Ltd.

COSCO Denizcilik Ltd.

COSCO Denizcilik Limited Şirketi, aynı zamanda Çin COSCO Taşımacılık Grubu veya Çin COSCO Denizcilik olarak da adlandırılır, merkezi Şangay'da bulunan bir Çin iş topluluğu ve devlet kuruluşudur. Grup, entegre lojistik,nakliye, finans hizmetleri ve ekipman üretimine odaklanarak çeşitli iş sektörlerinde faaliyet göstermektedir. Şirket, 2016 yılının Ocak ayında COSCO Grubu ve Çin Denizcilik Grubu'nun birleşmesiyle oluşmuştur. Konteynerli deniz taşımacılığı ve dökme yük gemisi endüstrilerindeki süregelen ve her iki grubunda kârını azaltan gerileme bu süreci hızlandırmış ve iki grubu da birleşmek ve bu düşüşe beraber gögüs germek için motive etmiştir. Bu birleşik kuruluş, her biri bir veya daha fazla bağlı şirket tarafından yönetilen birkaç iş kolundan oluşur. Temel iş kolları, konteyner, kuru dökme ve petrol taşımacılığı hizmetleridir.

2016 itibariyle, grubun toplam filo büyüklüğü 1114 ticari gemi ve toplam 85,32 milyon DWT'lik bir taşıma kapasitesiyle dünyada birinci sıradaydı.Kuru-dökme yük taşımacılığı bölümü, toplamda 33.52 milyon DWT kapasiteye sahip,kendine ait 365 gemiyle dünyada birincidir. COSCO Denizcilik Hatları olarak adlandırılan Konteyner taşımacılığı bölümü, 1,58 milyon TEU kapasitesiyle dünyada dördüncü sırada yer almaktadır. Dahası, COSCO Denizcilik Hatları, filo büyüklüğünü 2018 yılına kadar 2 milyon TEU'ya çıkarmayı hedefliyor. Bu da toplam kapasite açısından üçüncü en büyük konteyner hattı olmasını sağlayacak.

 

5. Hapag-Lloyd

Hapag-Lloyd

Hapag-Lloyd, çok uluslu Alman tabanlı bir taşımacılık şirketidir. Hapag-Lloyd Gemi Turları gibi diğer yan kuruluşlara sahip olan bir kargo konteyneri taşımacılığı hattı olan Hapag-Lloyd AG'den oluşmaktadır. Hapag-Lloyd AG'nin konteyner taşımacılık kolu, şu anda gemi kapasitesi bakımından dünyanın en büyük beşinci konteyner taşıyıcısıdır.

Şirket, 1847 yılında kurulan Hamburg Amerika Hattı (HAPAG) ve 1856 yılında kurulan Norddeutscher Lloyd (NDL) veya diğer ismiyle Kuzey Alman Lloyd (NGL) olarak bilinen iki Alman taşımacılık / denizcilik şirketinin birleşmesiyle 1970 yılında kurulmuştur. Şu anda, şirket, çoğunluk hissesi CSAV tarafından kontrol edilen birkaç kamusal ve özel yatırımcıya aittir.

6. Evergreen Denizcilik Şirketi

Evergreen Denizcilik Şirketi

Evergreen Denizcilik Şirketi (Çince: 長榮 海運) (LSE:EGMD TWSE: 2603), Tayvan merkezli bir konteyner taşımacılık ve nakliye şirketidir. Merkezi Luzhu Bölgesi, Taoyuan Şehri, Tayvan'da bulunan Evergreen Denizcilik, küresel bir konteyner-nakliye firmasıdır. Ana ticaret yolları şunlardır: Uzakdoğu’dan Kuzey Amerika, Orta Amerika ve Karayipler’e; UzakDoğu’dan kuzey Avrupa ve doğu Akdeniz'e; Avrupa’dan kuzey Amerika’nın doğu kıyılarına; Uzak Doğu’dan Avustralya, Moyitrus, Güney Afrika ve Güney Amerika’ya. 150'den fazla konteyner gemisi ile, Evergreen Group'un ulaştırma firmaları ve ilgili şirketler topluluğunun bir parçası olan ve Asya'daki limanları Orta Doğu, Basra Körfezi ve Kızıldeniz'e bağlayan bir iç Asya servisi vardır. Evergreen dünya çapında yaklaşık 80 ülkede 240 limandan oluşuyor ve Maersk, Mediterranean Denizcilik Şirketi, CMA CGM ve China COSCO Denizcilik'ten(sırayla) sonra gelen türünün en büyük beşinci şirketi. Şirketin faaliyetleri arasında şunlar sayılabilir: nakliye, konteyner ve gemilerin inşaatı, limanların yönetimi ve mühendislik ve gayrimenkul geliştirme. Bağlı ortaklıklar ve bölümler arasında Uniglory Denizcilik Şirketi (Tayvan), Evergreen UK Ltd.(İngiltere) ve nakliye şirketi Italia Marittima S.p.A. (İtalya) yer almaktadır.2007 yılında, Hatsu, Italia Maritima ve Evergreen, “Evergreen Line” olarak birleşti.

Evergreen'in nakliye konteynerlerinin çoğunluğu, yeşil renkte boyanmıştır ve köşesine beyaz “Evergreen” kelimesi yazılmıştır. Uniglory konteynerleri de benzer şekilde boyanır ve işaretlenir, ancak renkleri parlak turuncudır. Evergreen’in soğuk hava depolu gemileri ise ters renk şemasına sahiptir (yeşil harflerle yazılmış isim ve beyaz renkli konteynerler).

7. OOCL

OOCL

OOCL, dünyanın 70 ülkesinde 320'den fazla ofisi bulunan dünyanın en büyük uluslararası entegre konteyner taşımacılığı, lojistik ve terminal şirketlerinden biridir. OOCL'nin aşırı hava koşulları için yapılan iki ice-class gemisi de dahil olmak üzere kapasitesi 2,992 TEU ile 21.413 TEU arasında değişmekte olan farklı sınıflarda 57 gemisi vardır.

8. Yang Ming Deniz Taşımacılığı A.Ş.

Yang Ming Deniz Taşımacılığı A.Ş.

Yang Ming Deniz Taşımacılığı Şirketi (Çince: 陽明 海運;pinyin: Yáng Míng Hǎi Yùn) Keelung, Tayvan merkezli bir okyanus taşımacılığı şirketidir. Bu şirket 1972'de kuruldu, ancak Çin Merchants Steam Navigation Şirketi ile birleşmesiyle Qing Hanedanlığı'na (1872-1995) kadar uzanan bir tarihe sahip olmuştur. Yang Ming şu anda 8,250 TEU’luk 84 konteyner gemisi ve 17 dökme yük gemisi işletmektedir.

2012 yılının ortalarından itibaren Yang Ming, ana hizmet gücünü konteyner gemilerinin oluşturduğu 4,2 milyon DWT ağırlığında 346 bin TEU kapasiteli 85 gemiden oluşan bir filo işletmektedir. Yang Ming Grubu, bir lojistik birimi (Yes Lojistik ve Jing Ming Taşımacılık Şirketi), Tayvan, Belçika, Hollanda ve ABD'de konteyner terminalleri ve aynı zamanda Tayvandaki Kaohsiung Limanındaki gemi boşaltma hizmetlerini içermektedir. Yang Ming’in hizmet kapsamı, 170’den fazla hizmet noktası bulunan 70’den fazla ülkeyi kapsamaktadır.

9. MOL (Mitsui O.S.K. Lines, Ltd.)

MOL (Mitsui O.S.K. Lines, Ltd.)

MOL (Mitsui O.S.K. Lines, Ltd.) (Kabushiki-gaisha Shōsen Mitsui), merkezi Toranomon, Minato, Tokyo’da bulunan bir Japon taşımacılık şirketidir.Şirketin ana faaliyet alanı uluslararası taşımacılıktır. Timsah logosu, dünya çapında limanlardaki konteynerlerde görülebilir.

Japonya'nın erken sanayileşmesi sırasında Mitsui zaibatsu'nun (aile şirketi) bir parçası olarak kurulan şirket, şimdi zaibatsu'dan bağımsız, ancak Mitsui keiretsu'nun (müttefik şirketler grubu) bir parçası olarak kalmıştır.

Bu şirketin birçok yöneticisi, Japonya'da ve yurt dışında kayda değer bir güç elde etti. Bu yöneticilerden biri de yeni özelleştirilen Japan Post şirketini yönetmek için atanan Masaharu Ikuta’dır.

10. NYK Line

NYK Line

Nippon Yusen Kabushiki Kaisha (日本 郵船株式会社), Japonya Merkezli NYK Line, dünyanın en eski ve en büyük taşımacılık şirketlerinden biridir. Mitsubishi Keiretsu'nun bir üyesidir. Şirketin merkezi Chiyoda, Tokyo’da bulunur ve konteyner gemileri, tankerler, dökme yük ve wood chip gemileri, Ro-Ro gemileri, soğuk hava depolu gemiler, LNG ve yolcu gemilerini içeren yaklaşık 800 gemiden oluşan bir filoya sahiptir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları