Iridium Communications Inc. ve ortağı Lars Thrane, bugün Küresel Deniz Tehlike ve Güvenlik Sistemi (GMDSS) gemi taşımacılığı gereklilikleri için Iridium ağında çalışmak üzere tasarlanan Lars Thrane (LT) 3100S terminalini başlattı.

GMDSS, bir geminin sıkıntılı olması durumunda yardımın dünyanın her yerinden gönderile bilmesini sağlamak için tasarlanmış bir dizi protokol, ekipman ve iletişim sistemidir.

Lars Thrane (LT) 3100S terminalinin açıklanması, Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün (IMO) Deniz Güvenliği Komitesi (MSC) tarafından Inmarsat'ın yanında tanınacağı ikinci global uydu sağlayıcısı haline gelmesinden bir yıl sonra gerçekleşti.

Resmi tanıma IMO tarafından Mayıs 2018'de uzun bir onay sürecinin ardından verildi. Uygulama aşamasındaki çeşitli faaliyetler ile Iridium, GMDSS servisini Ocak 2020'de başlatmayı planlıyor.

Bu, gerçekten küresel GMDSS hizmetleri sunmak için tasarlanan ilk terminaldir ve Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün Iridium'u bu kritik hizmet için sadece ikinci uydu sağlayıcısı olarak tanıma kararından sonra sunulan ilk terminaldir. 

Terminal, Oslo, Norveç'teki 2019 Nor-Shipping konferansında, NSSLGlobal - stand B05-17 ve Marlink - stand B02 - standları da dahil olmak üzere birçok platformda sergilendi. 

Onlarca yıldır, yalnızca Inmarsat, uydu GMDSS hizmetleri vermeye, kapsamı sınırlandırmaya ve yenilikçiliği boğmaya yetkiliydi. GMDSS sağlayıcısı olarak Iridium'un eklenmesi, bu hizmetin kapsamını ilk kez tehlikeli A4 bölgeleri (Arctic ve Antarctic) dahil gezegenin su yollarının yüzde 100'üne çıkaracak. 

Nisan ayında, Iridium ve Uluslararası Mobil Uydu Örgütü (IMSO), IMSO'nun İridyum'un Küresel Deniz Tehlike ve Güvenlik Sistemi (GMDSS) hizmetlerini düzenleyici ve denetim altında tutması için koşulları açıklayan bir Kamu Hizmetleri Anlaşması (PSA) imzaladığını duyurdu. Bu, IMSO’nun Iridium’a bir Uygunluk Mektubu çıkarması sürecindeki önemli bir adımdı ve şirketin GMDSS hizmetini vermeye başlamaya hazır olduğunu belirtti.  

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları