Bir deniz sandığı, soğutma veya diğer kullanımlar için denizden ham su alınan bir teknenin tabanının yanında bulunan dikdörtgen bir oyuktur.

Deniz sandığı, makine dairesinde, alçakta bulunan gövde içerisinde inşa edilmiş su geçirmez bir kutu gibidir. Metal ızgaralarla korunan gövdede bulunan açıklıklar ile denize açılmaktadır.  Geminin deniz suyu ihtiyacını karşılamak amacıyla (soğutma suyu girişi, yangın ve sintine pompası, yangın pompası beslemesi, tank temizleme pompası ve deniz suyu beslemesi gerektiren herhangi bir şey)  kullanılmaktadır.

Üstteki resimde gösterilen Cathelco Anodes anti kirleticidir. Bu anti kirleticinin nasıl çalıştığını şu videodan izleyebiliriz. Videoda aynı zamanda deniz sandığının (sea chest) içine kısa bir yolculuk yapacaksınız.

Cathelco seawater pipework anti-fouling systems

Buka Sea Chest Low

Bu videoda ise yine ilk resimde gösterilen vana'nın (kinistin valf) derin suda (low chest) muhtemelen filipinli denizciler olduğunu düşündüğüm makineciler tarafından büyük bir zahmetle nasıl çevrildiğini izleyebilirsiniz :=)

VideoRay Pro 4 ROV Inspecting Drill Ship Sea Chests

Bu video'da ise yine ilk resimde belirtilen inled grid'i görebilirsiniz.

Son olarak yukarıda gösterilen deniz sandığı girişi zebra midyesi tarafından tıkanmış ve deniz sandığı içindeki su alımlarını etkilemiştir . Böyle bir istila tespit edilmeden meydana gelirse, su akışı motorlara veya soğutulması gereken diğer bileşenlere zarar verecek şekilde durabilir. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları